دوشنبه 27 دی 1395 @ 18:38

آمانو برچیدن «سانتریفیوژهای و زیرساختهای اضافی» در فردو را تایید کرد

خبرگزاری فارس: آمانو برچیدن «سانتریفیوژهای و زیرساختهای اضافی» در فردو را تایید کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرده است که ایران «زیرساختها و سانتریفیوژهای اضافی را در تاسیسات فردو برچیده است».


حسن روحانی رئیس جمهور ایران در آخرین گفت‌و‌گوی تلویزیونی خود با مردم اعلام کرده بود که ایران در سالروز اجرای برجام (27 دی ماه) آخرین تعهد خود مربوط به اجرای برجام را در سایت هسته‌ای فردو اجرا خواهد کرد.

  

بر اساس متن برجام در بخش (ج) از پیوست 5 مربوط به «روز اجرا» در بند 12-15 ذکر شده است: «در یک سال از روز اجرا، ایران اقدامات مصرح در بندهای 2-47 و 2- 48 از بخش (ح) راجع به کارخانه غنی سازی سوخت فردو را کامل خواهد کرد.»


بر این اساس بندهای مذکور تعهدات ایران چنین هستند:


«47-2 ایران همچنین کابل‌های برق زنجیره، تابلوهای مخصوص کنترل زنجیره و پمپ‌های خلا را جمع آوری خواهد کرد. تمام این ماشین‌های سانتریفیوژ اضافی و زیر ساخت‌های آنها در سالن B نطنز تحت نظارت پیوسته آژانس انبار خواهد کرد.


2- 48 همچنین متعاقبا کابل‌های برق زنجیره، تابلوهای مخصوص کنترل زنجیره، پمپ‌های خلا و سکوهای نصب سانتریفیوژ را جمع‌آوری خواهد کرد. تمام این ماشین‌های سانتریفیوژ اضافی و زیر ساخت‌های آنها در سالن B نطنز تحت نظارت پیوسته آژانس انبار خواهد کرد.»


از جمله اقداماتی که ایران در قبال لغو تحریم‌ها به منظور آغاز اجرای برجام پیش از دی ماه سال گذشته انجام داده بود جمع‌آوری 4500 سانتری‌فیوژ از دو سایت هسته‌ای نطنز و فردو بود.


حالا امروز دوشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای که توئیتر این نهاد بین المللی منتشر کرده، انجام تعهد تهران در قبال برجام را تایید کرده است.


این نهاد تاکید کرده است: «آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید میکند که ایران سانتریفیوژها و زیرساختهای اضافی را از تاسیسات فردو برچید».


در گزارش آسوشیتدپرس در این خصوص آمده است: «بنا بر مفاد توافق(برجام)، در حالی که امکان باقی ماندن بیش از هزار سانتریفیوژ در فردو وجود دارد، این سانتریفیوژها باید برای تحقیقات و دیگر مقاصدی غیر از غنی سازی استفاده شوند».

http://www.farsnews.com/

انتهای پیام/

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.